Powrót Główna

Lokalizacja

Szczecin jest położony na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu. Stanowi ważny międzynarodowy węzeł transportowy na trasie transeuropejskiego korytarza transportowego północ-południe od południowej Skandynawii przez szlak odrzański, Czechy, Austrię do portów morza Śródziemnego. Leży na trasie łączącej Rosję i Finlandię poprzez Bałtyk z Europą Zachodnią.  

 

 

Odległości:

12 km do granicy niemieckiej  
65 km do Morza Bałtyckiego
127 km do Berlina
281 km do Kopenhagi
505 km do Pragi
450 km do Warszawy

Uwaga: odległości są mierzone w linii prostej 

Szczecin to wyjątkowa lokalizacja. Jego położenie zapewnia doskonałą łączność i dostęp do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce, Europie i na świecie.

Połączenia lotnicze

  • Port Lotniczy Szczecin-Goleniów  (SZZ) oddalony od Szczecina 45 minut jazdy samochodem - regularne połączenia międzynarodowe do Norwegii, Irlandii oraz Anglii. Pas startowy o długości 2500 m pozwala obsłużyć każdy rodzaj samolotu.
  • Lotniska znajdujące się w odległości ok. 1,5 godziny jazdy samochodem od Szczecina: Berlin Tegel (TXL) i Berlin Schönefeld (SXF), które  już niedługo  zostaną zastąpione największym portem lotniczym w Europie – Berlin Brandenburg Airport (BER).

Węzeł żeglugowy

Na terenie Szczecina znajduje się pełnomorski Port Szczecin – Świnoujście, który wraz ze Świnoujściem tworzy jeden z największych w regionie Morza Bałtyckiego uniwersalnych kompleksów portowych.

  • Dostęp do europejskiego systemu żeglugi śródlądowej poprzez kanał Odra – Hawela z Berlinem i porty rzeczne Europy Zachodniej.
  • Najważniejszy morski port tranzytowy dla Czech i Słowacji.
  • Położenie na najkrótszej drodze morskiej łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą oraz na morskim szlaku, który poprzez Bałtyk łączy Finlandię, Rosję oraz kraje Pribałtyki z Niemcami i Europą Zachodnią.

Połączenia drogowe

Miasto posiada doskonałe połączenie z systemem autostrad  Europy Zachodniej przez A6 i z nowymi drogami ekspresowymi i autostradami w Polsce przez drogę ekspresową S3.

Połączenia kolejowe

Funkcjonują połączenia kolejowe m. in. do Niemiec, Holandii, Czech. Najważniejsze linie kolejowe prowadzą z terminalu cargo Port Świnoujście do Berlina, Wiednia i Sofii oraz na trasie: Hamburg – Berlin – Zachodniopomorskie – Gdańsk –  Kaliningrad - St. Petersburg.