Powrót Główna

Szczecin

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego, mieszka tu około 400.000 ludzi. Zieleń i woda zajmują ponad połowę powierzchni miasta. Na tych unikatowych walorach oparto długoterminową strategię marki – „Floating Garden 2050”.

Szczecin to nowoczesne miasto, które pozwala mieszkańcom żyć blisko natury. Puszcze otaczające miasto, parki i skwery w jego centrum, liczne wyspy Śródodrza, kanały oraz wielkie rozlewiska nadają Szczecinowi niepowtarzalny urok zielonego, pływającego ogrodu.

Z Wałów Chrobrego – sąsiadujących z Wyższą Szkołą Morską, Muzeum Narodowym i Urzędem Wojewódzkim – można podziwiać widok na Odrę oraz zacumowane statki treningowe Akademii Morskiej. Tu zwykle odbywają się większe imprezy, jak coroczne czerwcowe Dni Morza, zloty oldtimerów, czy finały regat wielkich żaglowców The Tall Ships Races.

Z Wałów Chrobrego warto wybrać się na długi spacer Bulwarami i poprzez Łasztownię i Most Kłodny dotrzeć na Wyspę Grodzką.

Szczecin to jedyny polski port, który ma połączenia drogą wodną w głąb Europy i przez Zalew Szczeciński – z Morzem Bałtyckim. Bliskość natury nie oznacza, że Szczecin nie stawia też na rozwój nowoczesnych technologii. Realizacji tego celu służy m.in. Szczeciński Park Naukowo – Technologiczny. Szczecin jest także ważnym ośrodkiem akademickim. Na kilkunastu uczelniach wyższych – Uniwersytet Szczeciński Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Akademia Morska, Akademia Sztuki – studiuje około 70 tysięcy osób.

Czy widzieliście kiedyś górę lodową w centrum miasta? Jeśli nie, to koniecznie musicie zobaczyć nowy gmach szczecińskiej filharmonii, która majestatycznie wyłania się z gęstej miejskiej zabudowy i wszechobecnej zieleni. Jej strzeliste bryły oraz przeszklona fasada, uzupełnione o świetlne iluminacje przyciągają wzrok każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zdobyła główną nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2015.
Było to pierwsze zwycięstwo budynku z Polski w tym najbardziej prestiżowym w Europie konkursie architektonicznym.